We use this word in relative clauses for people things and time

Английский язык, 11 класс

Урок № 10. Grammar in Use

ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ УРОКА:

We’ll learn how to use relative clauses, clauses of reason, clauses of result and clauses of purpose.

We’ll study the difference of clauses.

We’ll learn and use relative adverbs in a correct way.

We’ll know the difference between defining and non-defining clauses.

We’ll learn how to put commas in a correct way.

We can make sentences with different types of clauses.

ГЛОССАРИЙ ПО ТЕМЕ:

Relative clauses, relative adverbs, defining clauses, non-defining clauses, clauses of purpose, clauses of reason, clauses of result; who(m), which, where, when, whose, that, so that, in order to, with the view to/with the aim of, for, in case, for fear, prevent, avoid, as, because (of), on the grounds that, the reason for, due to, as a result, as a consequence/consequently/therefore, so/such

ОСНОВНАЯ ЛИТЕРАТУРА ПО ТЕМЕ УРОКА

1. Н.И. Быкова, Д. Дули, М.Д. Поспелова «Spotlight» («Английский в фокусе») 11 класс. Учебник для общеобразовательных организаций М.: Просвещение, 2018., Grammar Reference Section, Module 2

ТЕОРЕТИЧЕСКИЙ МАТЕРИАЛ ДЛЯ САМОСТОЯТЕЛЬНОГО ИЗУЧЕНИЯ

Relative clauses begin with a relative pronoun or a relative adverb:

We use who(m)/that to speak about people

We use which/that to speak about things

We use whose with people, animals and objects to show possession

You can omit who,which and that if they are the object in the relative clause.

You can’t omit who,which and that if they are the subject in the relative clause.

We use when/that to speak about the time

We use where to speak about places

We use why to speak about the reason

There can be defining and non-defining relative clauses

Don’t put a relative clause in commas if it gives some necessary information

Put a relative clause in commas if its information is additional

To speak about purpose you can use different variants:

to/in order to/so as to + inf

so that +can/will (for present and future)/could/would (for past)

with the view to/with the aim of + ing-form

for+noun/ing-form

in case+Present Simple (for present)/Past Simple (for past)

To speak about NEGATIVE purpose you can use different variants:

so as not/in order not +inf

so that +can’t/won’t (for present and future)/couldn’t/wouldn’t (for past)

for fear+might/should

for fear of smth/of doing smth

to prevent +noun/pronoun + (from) ing-form

to avoid+ing-form

To speak about reason you can use different variants:

because

as

for(=because) VERY FORMAL

on the grounds that

because of/due to + noun/ing-form/the fact that

To speak about result you can use different variants:

as a result/as a consequence/consequently/therefore/so + that

such + (adj) + uncount.pl.noun+that

such + (a lot of)+ (adj) +noun+that

so+adj/adv+that

so+few/little/many/much + noun+ that

so+adj+a/an+noun + that

РАЗБОР РЕШЕНИЯ ТРЕНИРОВОЧНЫХ ЗАДАНИЙ

ЗАДАНИЕ 6: Восстановление последовательности элементов горизонтальное / вертикальное

Make up the sentences from the parts:

1. dull, whose, have, looks, house, they, a, interior.

2. inventions, read, in, the, I’m, magazine, to, buying, latest, this, order, about.

3. communicate, arrogance, him, doesn’t, of, want, she, to, because, his, with, .

4. can, is, you, reliable, him, always, person, that, such, Tom, trust, a.

Правильный вариант:

1. They have a house whose interior looks dull.

2. I’m buying this magazine in order to read about the latest inventions.

3. She doesn’t want to communicate with him because of his arrogance.

4. Tom is such a reliable person that you can always trust him.

1.Задание проверяет знание порядка слов в предложении и вариантов связок между главным и придаточным предложением

2.Внимательно читаете все слова в цепочке

3. Находите грамматическую основу как главного, так и придаточного предложения

4.Устанавливаете зависимость прочих членов предложения от каждой грамматической основы.

5. Находите связку – наречие или союзное слово – и устанавливаете, какой тип придаточного предложения перед вами: относительное, причины, следствия или результата.

6. Соединяете все члены сложного предложения

7. Внимательно читаете полученное предложения ещё раз, помня о порядке слов и обращая особое внимание на употребление артиклей, местоимений разных групп, предлогов и союзов.

ЗАДАНИЕ 3 : Выбор элемента из выпадающего списка

Текст задания: Choose the right answer:

1.He came for/so that/in order to he could talk to you.

2.I don’t use planes because/because of/for the cost.

3.They can’t get into the club so that/because of/because they aren’t its members.

4. The house what/where/whose fence is red is theirs.

5.The test was so/such/more difficult that I failed it.

6. The place was nice and in case/ so that/therefore we decided to stay there.

1.Задание проверяет знание того, при помощи каких наречий и союзных слов связываются главное и придаточное предложения в зависимости от типа придаточного.

2.Внимательно читаете каждое предложение, обращая внимание на то, какая часть речи следует за наречиями и союзными словами и о чём в целом идёт речь в предложении, какая зависимость придаточного от главного устанавливается.

3. Обращаете внимание на то, что если речь идёт о придаточных цели, в которых употребляется so that и in case, то обе части предложения должны быть согласованы по времени, так как в них употребляется Present Simple (1 е предложение)

4.Главное – определить тип придаточного и вспомнить, какие наречия и союзные слова употребляются в нём.

5.После выполнения задания внимательно читаете полученные предложения ещё раз.

Конспект урока английского
языка для 11 класса

Тема:  «Придаточные предложения
цели, причины, результата»

Relative clauses. Clauses of  Purpose, Clauses of  Result and Clauses of  Reason”.

Тип урока: урок
ознакомления с новым грамматическим материалом.

Цель: организовать
деятельность учащихся по изучению и первичному закреплению придаточных
предложений цели причины, результата, познакомить с понятием относительных
придаточных местоимений и относительных наречий.

Задачи урока:

Учебно-практическая — знакомство
учащихся с новым грамматическим материалом по теме “
Relative clauses.
Clauses of  Purpose, Clauses of  Result and Clauses of  Reason”,  развитие
умений и навыков устной речи, навыков чтения и письменной речи;

Познавательная — повышение общей
культуры общения, создание положительной мотивации к изучению иностранного
языка;

Воспитательная — формирование уважительного отношения к
иностранному языку, развитие умения активно работать в коллективе;

Развивающая — обеспечить условия
для формирования грамматических навыков употребления определительных
придаточных предложений в речи.

Оборудование: Английский
язык. 11 класс. Учебник. Spotlight (Английский в фокусе). Афанасьева О. В.,
Дули Дж., Михеева И. В. и др. М. : Просвещение, 2015, рабочая тетрадь к
учебнику Spotlight (Английский в фокусе) для 11 класса, карточки с заданиями
для работы в парах и группах.

Ход урока.

1) Warming-up activity.

T: Hello, everyone T: Hello, everyone! Who is absent today?

P: … is absent today.

T: How are you today? We have a lot of work to do. Let’s go!

2) Pair Work. Quiz.

T: Open your Workbooks, find Lesson 2c. Will you read the
questions and choose the right answer in pairs, please.

  1. Name
    the first person who reached the South Pole.

a) Robert Scott; b) Roald Amudsen.

  1. Name
    the country where you can see fjords.

a) Norway; b) Spain.

  1. Name
    the person who invented the microwave oven.

a) Jack Kilby; b) Percy Spencer.

  1. Name
    the continent which is the home to the endangered Giant Panda.

a) Asia; b) Australia.

  1. Name
    the city which was the home to the famous philosopher Plato.

a) Sparta; b) Athens.

  1. Name
    the person who wrote the play Oedipus the King.

a) William Shakesreare; b) Sophocles.

3) Setting the topic and aim of the lesson.

T: Today we’ll learn to make up and use a new kind of sentences,
“Relative Clauses”. We’re going to join two sentences into one adding new
interesting and useful information about something.

4) Grammar Study. “Relative Clauses”.

T: Relative Clauses — или на русском определительные придаточные
предложения, которые начинаются с относительных придаточных местоимений
(relative pronouns) или относительных наречий (relative adverbs). Relative
Clause — это часть сложного предложения, которое зависит от главного. Оно обычно
соединяет два маленьких предложения в одно или просто добавляет новую
интересную информацию. Например
:

I have a brother who works as an engineer. — У
меня есть
брат, который работает
инженером.

We can use relative clauses to join two sentences or to
give more information
 about something. We use relative clauses to
describe people
thingstimeplaces or reasons.
Relative pronoun comes after the noun it describes.

Самые распространённые слова, которые используются в Relative Clause
— это
 who, that, which 
который. Также используются whose — которого, when —
когда, where — где, why — почему. Например
:

The boy who won
the prize was happy.

Those jeans which you
want to buy are really expensive.

Who используется только с живыми
существами: людьми, животными (именно своими, которых вы знаете). Например
:

The girl who was my age had already won this
competition.

Which используется только с
неодушевлёнными предметами. Например
:

The letter which you sent yesterday will arrive
soon.

That используется как с
одушевлёнными, так и с неодушевлёнными существительными. Например
:

This is the new computer that I bought
yesterday.

Relative clauses can be identifying (ограничительные)
or non-identifying  (
распространительные). Identifying
clauses
 give essential information. The sentence
will not be complete without them. Non-identifying clauses are
more often used in written English than in spoken English. They give extra
information
 we do not usually need to understand the sense of the
sentence. They usually go between commas. Non-identifying relative clauses can
use most relative pronouns but they can’t use ‘that’.

Identifying relative clause:

выражает важную информацию;

без него предложение не завершено по смыслу.

Пример:

This is the new car that I bought yesterday. — Это
новая машина, которую
я купил вчера.

The ring which he bought for her is beautiful.
Кольцо, которое он
купил для
нее, прекрасно.

The book that you see on the table cost me
twenty pounds. —
Книга, которую ты
видишь на
столе, стоила мне
двадцать фунтов.

Non-identifying relative clause:

выражает дополнительную информацию, без которой можно обойтись;

отделяется запятыми в предложении;

не используется с that.

Пример:

The schoolwhere I studied, is
in the centre of the city. —
Школа, где
я учился, в центре города.

The textbookswhich the students like, have
lots of helpful examples. —
В учебниках, которые
нравятся студентам, очень
много полезных
примеров.

Johnwho plays football, is
always busy at weekends. —
Джон, который
играет в
футбол, очень занят
на выходных.

5) Grammar Practice.

T: Now I want you to do some activities.

The first task: in pairs look at the table and find the connections.

I want a car

where

I can rely on.

I
want to live in a town

which

you showed me yesterday.

I want a friend

that

the people are friendly.

I want the one

who

is safe and economical.

Students in pairs make up sentences using the table.

The second task: In small groups, tell each other about your favorite
things, e. g. an animal that you like — My cat is the animal that I really like
because it’s nice and kind.

a
place where you like to relax

a
time when felt really happy

a
book which you enjoyed

a
place where you would like to be

someone you admire

something
that you are good at

an
animal that you like

something
which you found useful

The third task: We continue working in small groups. In groups
of three, write a few questions that you might ask someone about each of these
things.

hobbies and collecting things

nightlife and going out

favourite
TV programmes and films

food and cooking

holidays and travel

friends and family

favourite books and authors

professions and skills

likes and ambitions

possessions and money

Put an empty seat in the middle of the class and choose a
student to sit there. The rest of the class asks him/her questions based on
their group work. When they have gleaned a few facts from a student in the
middle, elicit a non-defining relative clause and write it on the board. Then
ask the student in the middle to choose another to take his place, and keep
repeating a process until everyone has had a go.

Class — Do you like reading, Vitaly?

Vitaly — Yes. I love.

Class — Do you read many books?

Vitaly — Not really. But I read a book every evening.

A student write this sentence on the board:

“Vitaly, who loves reading, reads a book every evening”.

6) Summing-up.

T: To sum up I’d like you to say that you worked hard today. Now
I want you to write if you liked the lesson and what you liked best of all.

Write “yes” or “no”.

I understood everything.

It was difficult for me to speak English.

I’m satisfied with my work.

I learnt something new at the lesson.

T: will you give me your papers. Thanks to everybody!

I give excellent marks to … , good marks to … , satisfactory
marks to … .

Your homework is p.157, ex. №2.

The lesson is over. Bye!

Relative Clause

Одной из важных грамматических категорий в любом языке является относительное предложение – в английском оно называется Relative Clause. Оно не только несет дополнительную смысловую нагрузку, но и демонстрирует отношение подчиненности одного действия, события или явления другому. Давайте узнаем, что представляют из себя Relative Clauses в английском языке и научимся использовать и переводить их правильно.

Относительные придаточные: общее определение

Если не вдаваться в лингвистические нюансы, изначально Relative Clause можно представить себе как придаточное предложение, относящееся к подлежащему главного предложения. В данном случае оно носит объяснительный характер, то есть добавляет какую-либо информацию о субъекте. Рассмотрим это на примерах:

Примеры:

The man who is watching Helen now is her ex-husband. – Мужчина, который сейчас наблюдает за Хелен – ее бывший муж. (в относительном придаточном говорящий поясняет, о каком именно мужчине он говорит).

The apples that you have brought are not ripe. – Яблоки, которые ты принес, неспелые. (Relative Clause подчеркивает, о каких яблоках идет речь).

I will put on my green shoes which I bought yesterday. – Я надену зеленые туфли, которые купила вчера. (говорящий поясняет, какие именно туфли наденет).

Как видите, понять, для чего служит данный вид второстепенных предложений, не так сложно. Однако при переводе стоит обратить внимание на один нюанс: на русский все они переводятся как фразы, начинающиеся со слова «который» — то есть, по сути, выступают как придаточные определительные предложения.

И еще один важный момент: как вы успели заметить из примеров, подлежащее в предложениях с относительной частью всегда используется с определенным артиклем the. В первую очередь это связано с конкретизирующей функцией второстепенной части, которая доносит или уточняет информацию о субъекте. Именно поэтому важно запомнить это правило Relative Clauses: при их использовании подлежащее в основном предложении идет с определенным артиклем.

Относительные местоимения для Relative Clauses

Между главным и придаточным предложениями необходимо установить корректную грамматическую и логическую связь. В нашем случае за это отвечают относительные местоимения (Relative Pronouns). Их не так много, поэтому выучить все не составит труда. Разберем подробнее основные характерные для относительных предложений связки:

Who

Местоимение, которое переводится как «кто», употребляется в случаях, когда субъект главного предложения – одушевленный. Однако не забывайте, что при переводе на русский всего предложения целиком оно будет звучать как «который».

Примеры:

The boy who is running to the gates is our best player. – Мальчик, который сейчас бежит к воротам, наш лучший игрок.

Show me the woman who will be able to stand his greed. – Покажите мне женщину, которая способна вытерпеть его жадность.

The puppy who is sleeping in the corner is my favourite. – Щенок, который спит в углу, нравится мне больше всех.

Which

Это относительное местоимение используется, когда в главном предложении речь идет о чем-то неодушевленном или же диких животных.

Примеры:

The birds which live in that grove look like bullfinches.- Птицы, которые живут в соседней роще, похожи на снегирей.

The eggs which are in the smaller basket are already bolied. – Яйца, которые лежат в корзинке поменьше, уже сварены.

That

Выступая в роли относительного местоимения, that может успешно сочетаться как с людьми, так и с неодушевленными предметами или явлениям. При этом в английском языке сложилась определенная норма: that принято употреблять в разговорной речи, в то время как в письменной более уместны who и which.

Примеры:

The car that stands to the left belongs to Mrs Grey. – Машина, которая стоит слева, принадлежит миссис Грей.

The nice girl that you saw yesterday is my boss’s daughter. – Симпатичная девушка, которую ты видел вчера – дочь моего начальника.

Whom

Whom – форма местоимения who в объектном падеже. В переводе на русский оно звучит как «которому», «которого», «с которым» и очень часто используется с предлогом. Разумеется, речь в данном случае идет только о людях и домашних питомцах.

Примеры:

The woman with whom she flew to Seattle is her mother-in-law. – Женщина, с которой она полетела в Сиэтл, – ее свекровь.

My friend whom I gave this book was really glad. – Друг, которому я подарил эту книгу, был действительно рад.

Whose

Еще одна форма who – в этот раз в притяжательном падеже.

Примеры:

The girl whose body was the example for all her friends turned out to suffer from bulimia. – Оказалось, что девушка, фигурка которой была примером для всех ее подруг, страдает от булимии.

The man whose purse she had stolen fell in love with her. – Мужчина, у которого она украла кошелек, влюбился в нее.

Очевидно, что relative clauses with who, that, which относятся к наиболее характерным и общеупотребительным. Однако нередко встречаются ситуации, в которых придаточные определительные предложения в английском языке могут связываться с главными с помощью других относительных местоимений. Чаще всего в этом качестве выступают where и why.

Примеры:

The reason why I left Jenny two years ago was my fear of close relationships. – Причина, по которой я оставил Дженни два года назад – мой страх перед близкими отношениями.

I love Riga because it is the town where I grew up.- Я люблю Ригу, потому что это город, в котором я вырос.

Типы придаточных относительных предложений в английском языке

Исходя из степени важности информации, содержащейся в придаточном относительном предложении, все они подразделяются на два основных типа.

Определяющиепридаточные (Defining Relative Clauses)

К таким предложениям относятся те, что содержат какую-либо важную для повествования или разговора информацию о субъекте – в первую очередь какое-то уточнение или пояснение. Если это предложение убрать, оно лишится значительной части смысла.

Примеры:

Yesterday he danced with the girl who is standing there at the window. – Вчера он танцевал с девушкой, которая стоит у окна. (уточнение)

The peaches that are under the table are already rotten. Don’t eat them. – Персики, которые лежат под столом, уже гнилые. Не ешь их. (именно те, что под столом)

The blue dress which you wanted to put on is torn at the sleeve. – Голубое платье, которое ты хотела надеть, порвано возле рукава. (именно это платье, которое хотелось надеть).

Неопределяющиепридаточные (Non-Defining Relative Clauses)

К данному типу относятся придаточные, которые хотя и содержат какую-либо информацию о субъекте главного предложения, принципиально важными для разговора не являются. В этом случае относительное придаточное обособляется запятыми.

Примеры:

Her husband, who works as an interpreter, speaks Chinese, Hungarian, and Russian. – Ее муж, который работает переводчиком, знает китайский, венгерский и русский.

The apple-tree, which is taller than others, is a good variant for a photo zone. – Яблоня, которая выше остальных, — хороший вариант для фотозоны.

Еще один момент: важно запомнить, что that никогда не употребляется в non-defining relative clauses, поскольку подразумевает необходимую и конкретную информации, обязательную для упоминания.

 Отличить неопределяющие придаточные от определяющих просто – достаточно попробовать убрать их из предложения. Если смысловая составляющая искажается или предложение становится нелогичным, перед вами defining clause. Если фраза никак не страдает – соответственно, вы имеете дело с вторым типом относительного придаточного.

Немного грамматических нюансов напоследок

Чтобы употреблять относительные придаточные на уровне носителя языка, важно также обратить внимание на следующие моменты:

Обособление запятыми. Эту особенность non-defining relative clauses мы уже обсудили выше – однако повтор лишний раз не помешает.

Опускание относительного местоимения. Возможно только в defining relative clauses и только в случаях, когда они относятся не к субъекту, а к объекту.

Примеры:

The man (whom) I love will never betray me. – Мужчина, которого я люблю, никогда меня не предаст.

All dresses (that) she wears are sewn by her cousin. – Все платья, которые она носит, сшиты ее двоюродной сестрой.

Использование предлога. В этом случае место для предлога определяется исходя из стиля речи. В неформальной и разговорной он ставится ближе к концу предложения, в более официальной – обычно идет перед придаточным предложением.

Примеры:

Sorry, but your bag you usually travel with is torn. – Прости, но сумка, с которой ты обычно путешествуешь, порвалась.

The man with whom I danced at the party, called me in the morning. – Мужчина, с которым я танцевала вчера на вечеринке, позвонил мне утром.

Надеемся, теперь тема относительных придаточных в английском языке стала для вас более понятной. Немного практики – и вы будете правильно употреблять их автоматически.

Bella: Just a minute, I’ve forgotten
something.

Max: Bella, you’re always the one who
is late!

Bella: Sorry, everyone! I’m ready now!

Max: OK. Before we leave, let’s take a
photo.

Bella: Have you got a camera?

Max: No, that’s my new phone, which
my parents presented me yesterday. Anyway, smile, please!

Charlie: Cheese!

Max: Shall we go now?

Bella: But where’s the car?

Charlie: There’s no car.

Bella: What?!! … You were the one who
was supposed to organize the transport.

Charlie: Don’t worry, I have. Give us two
minutes.

Bella: Space hoppers! You must be joking!
We can’t go on those. Look at the dress I’m wearing!

Charlie: They’re a great fun! My uncle who
owns a toy shop, got them for us.

Max: Come on. It’ll be a laugh!

Bella: Oh, all right. Actually, it’s quite
fun.

Charlie: Well, they say your school prom
is a night which you never forget!

How would you like to travel to your
school prom? Why?

What do we call the highlighted words in
these sentences:

a) reflexive pronouns?

b) relative pronouns or

c) question words?

We use a relative pronoun in the
beginning of a relative clause to give more information about a noun in
the main sentence.

Here is a list of the relative pronouns
and their uses.

·                  
We use WHO or THAT for people.

Students who go to the prom usually have
fun.

·                  
We use WHOSE to show
possession both for people and things.

Rachel is the girl whose mum teaches at my
school.

·                  
We use WHICH or THAT for
animals and things.

That’s the car which we hired for the
prom.

Relative adverbs are where, when and
why.

·                  
We use WHERE for place.

That’s the place where we’re meeting Jack.

·                  
We use WHEN for time.

That was the year when I entered the
university.

·                  
We use WHY for reasons.

The real reason why she came was to talk
to my dad.

Warning:

We don’t use WHAT as a relative pronoun:

Have you seen the book that Peter gave me?

NOT: Have you seen the book what
Peter gave me?

That can be used instead of who, whom or which but
it is never used after commas or prepositions.

She’s the girl who/that plays the
guitar very well.

The person to whom you were
speaking is my brother. (THAT is no possible!)

There are two types of relative clauses:

Defining relative clauses give essential information about the noun they refer to. Without
them the main clause doesn’t make sense.

The people are very noisy. (main sentence)

They live in the flat above us. (essential
information)

The main clause doesn’t make sense unless
we define WHO we are talking about.

This information comes in the relative
clause.

The people who live in the flat above us
are very noisy.

Jane made a cake. (main sentence)

Nobody liked it. (essential information)

Nobody liked the cake that Jane had made.

·                  
When who/whom, which or
that
is the object of the relative clause, we usually leave it out.

The photo is very good. (main clause)

You took this photo. (This book
is the object.)

The photo (that) you took is very good.

·                  
We never leave out the
relative pronoun if it refers to the subject of the main clause.

The photo is very good. (main clause)

The photo is hanging on the wall. (The photo is the subject.)

The photo which is hanging on the wall is
very good.

Non-defining relative clauses give us extra information about the noun to which
they refer to. The information is not essential because the main clause is
complete without it.

Our school prom was great.

Our school prom was last month.

Our school prom, which was last
month, was great.

The clause which was last
month
gives us more information about prom, but we do not need this
information. We can understand the first sentence without this extra
information.

which was last month is a non-defining
relative clause.

·                  
Who and which are not omitted in non-defining relative
clauses!

·                  
That cannot replace who or which.

He invited me to the party, which
was very kind of him.

Peter, who works really hard, got a
promotion
. NOT: Peter, that
works really hard, got a promotion
.

Punctuation

A defining relative clause is not put in
commas.

A non-defining relative clause is put in
commas.

Note how the commas change the meaning of
the sentence:

The boys in my class, who enjoyed the
film, saw it again. (all the boys in my class)

The boys in my class who enjoyed the film
saw it again. (only some boys in my class)

Now it’s time to practice the rule.

Complete the sentences with who,
which, whose
or where.

Decide if the relative clauses are
defining or non-defining.

1. Look at the tuxedo which I bought in
the sales last week. – Defining clause

2. The hall, where the dance was held, was
huge! – Nondefining clause

3. Is that Kate Miller, who was at your
birthday party? – Defining clause

4. Is this the cake which you made? – Defining
clause

5. This is the street where the parade
will start. – Defining clause

6. That’s Jessica Brown, whose brother is
getting married next month. – Defining clause

7. The exam about which I’m worried is on
Monday. – Nondefining clause

8. Who is the girl to whom you were
talking to? – Defining clause

Introduction

We use relative clauses to give additional information about a noun, such as a person or a thing.

  1. This is the man who helped us during the storm.
  2. I finished reading the book which is about animals.

We can combine (or join) two sentences to make one sentence of two clauses. One of the clauses is the main clause and the other is the subordinate clause (or relative clause).

  1. We met the woman. She owns this hotel. (two sentences about the woman)
  2. We met the woman who owns this hotel. (one sentence with two clauses: main clause and relative clause)

Main Clauses & Relative Clauses

Relative pronouns

Relative pronouns introduce a relative clause. They include:

  • who and whom for people
  • which for all nouns except people
  • that for all nouns
  • whose to show possession

who / whom

The relative pronoun who is used to refer to people. It can replace both subject and object of the clause.

  • This is the policeman who helped to catch the robbers. (who is the subject of the relative clause.)
  • This is the policeman who (or whom) we saw at the metro station. (who / whom is the object of the relative clause.)

However, in formal English (written and spoken), the relative pronoun whom (NOT who) is used to refer to the object of the clause.

  • This is the policeman whom we saw at the metro station.

which

We use the relative pronoun which to refer to all nouns except people.

  • She dreams to buy a house which has a swimming pool(which refers the house and it is the subject of the relative clause.)
  • This is the restaurant which we like the most in the town(which refers to the restaurant and it is the object of the relative clause.)
  • Sue was looking for earrings which suit her outfit(which refers to the earrings and it is the subject of the relative clause.)

that

The relative pronoun that is commonly used in place of who, whom and which in defining relative clauses.

  • We talked to the students  who / that are volunteering to clean the beach.
  • She bought the laptop which / that has the latest version of the software.

In non-defining clauses, only who, whom and which can by used.

  • He is writing a paper about Jules Verne, who is a French author. (NOT that)
  • We live in Cairo, which is the capital of Egypt. (NOT that)
  • I like to study in the dining room, which is the quietest room in the house. (NOT that)

whose

The relative pronoun whose is used to show that the noun in the main clause owns or is related to the noun in the relative clause.

It is used instead of possessive adjectives (my, your, our, his, her, its, their) with people, things and animals.

  • She’s the girl. Her name is Mary.
  • She‘s the girl whose name is Mary.
  • We met the author. His book will be made a movie.
  • We met the author whose book will be made a movie.
  • My son studies in a school. Its principal is our neighbor.
  • My son studies in the school whose principal is our neighbor.

Note: The relative pronoun whose is different from who’s,

Who’s (with apostrophe ) is the short form of who is or who has.

See more explanation of the difference between the two words in the Grammar FAQs page.

Take a quiz on relative clauses and relative pronouns.

Take a quiz on relative pronouns.

Take a quiz on relative clauses.

Prepositions in relative clauses

In very formal English, the preposition can come before the relative pronoun at the beginning of the relative clause. In this case, whom (NOT who) is used after the preposition.

  • What is the name of the girl who you were talking to?
  • What is the name of the girl whom you were talking to?
  • What is the name of the girl that you were talking to?
  • What is the name of the girl to whom you were talking? (very formal)

And here is another example:

  • That is the woman who I submitted the form to
  • That is the woman whom I submitted the form to
  • That is the woman that I submitted the form to
  • That is the woman to whom I submitted the form. (NOT who or that)

This is an example with which:

  • I have found the keys which I was looking for.
  • I have found the keys that I was looking for.
  • I have found the keys for which I was looking. (NOT that)

Types of relative clauses

There are two types of relative clauses that describe the nouns: defining and non-defining relative clauses.

In addition, relative clauses can refer to a whole sentence or clause, especially in speaking.

Defining relative clauses

Defining relative clauses add essential information about a noun.

If we remove the defining relative clause, the sentence does not make sense.

  • The man who fixed my car no more works in this garage. (who fixed my car is important to tell us which man; if we remove the relative clause, the sentence will not give the same meaning.)
  • Do you remember the movie that we watched together last week(that we watched together last week defines which movie.)

Defining Relative Clauses

Non-defining relative clauses

Non-defining relative clauses add extra information to a noun or noun phrase.

This extra information is not essential.

If we remove the relative clause, the sentence still makes sense.. This type of clause is more common in written English.

  • I read about Alexander Bell, who invented the telephone. (who invented the telephone does not define Alexander Bell; it only adds information about him.)
  • We arranged a party for our father, who is travelling next week. (who is travelling next week adds information but does not define our father.)

Note:

The structure of both defining and non-defining relative clauses is the same. But they are different in the use of punctuation.

With non-defining relative clauses, we separate the clause with commas.

Also, we cannot use that in this type of clause.

  • I read about Alexander Bell, who invented the telephone. (NOT  I read about Alexander Bell, that invented the telephone.)

non-defining relative clauses

Position

When we combine two sentences into one sentence of two clauses (main clause and relative clause), we place the relative clause close to the noun that it describes. 

  • We will meet the architect. He designed our house.
  • We will meet the architect who designed our house.
  • Do you know the man? His dog barks all night.
  • Do you know the man whose dog barks all night?

In the two examples above, the nouns we want to describe come at the end of the first sentence. So we had only to remove the full-stop and put the relative pronoun instead of the subject of the second sentence.

Sometimes the relative clause describes the subject of the main clause. In these cases, we insert the relative clause after the subject and before the main verb of the main clause.

  • The students were honored by the principal. They volunteered in the environment club activities.
  • The students who volunteered in the environment club activities were honored by the principal. 
  • The boy is my cousin. His parrot can speak French.
  • The boy whose parrot can speak French is my cousin.

Relative clauses referring to a whole sentence

Relative clause can refer to a whole sentence or group of sentences. (That’s why they are sometimes called sentential relative clauses).

We introduce this type of relative causes with the relative pronoun which.

In writing, we add a comma before which.

  • They were excited about the meeting, which is understandable(which refers to the whole sentence before the comma.)
  • Leena refused the offer, which was upsetting to her boss. (which refers to the whole sentence before the comma.)

In speaking we sometimes pause before which clauses.

In informal speaking, we use which to express an opinion or evaluation of what has been said.

  • A: Your parcel will be delivered to your door early in the morning-say at 8.
  • B: Which is perfect because I have to leave to work at 9. (which refers to what A has said about the delivery time.)

In the conversation below, the first speaker (A) comments with a which clause after the listener (B) responded.

  • A: I was told my account was hacked.
  • B: Really?
  • A: Which turned to be fake news. (Which clause is a comment on what A said at the beginning.)

Leaving out the relative pronoun

In informal speech and writing, we can completely leave out the relative pronoun in defining relative clauses only when it refers the object of the relative clause.

  • I saw a nice dress. I want to buy it(it is the object of the second sentence.)
  • I saw a nice dress which / that I want to buy. (The relative pronoun refers to the object of the defining relative clause.)
  • I saw a nice dress I want to buy. (Relative pronoun is deleted.)

In the following example, however, we cannot omit the relative pronoun because it replaces the subject of the defining relative clause.

  • They produced a movie. It discusses human trafficking. (It is the subject of the second sentence.)
  • They produced a movie which/ that discusses human trafficking. (The relative pronoun replaces the object of the defining relative clause, so it cannot be deleted.)

On the other hand, we cannot leave out the relative pronoun in non-defining relative clauses 

  • This is a photo of Taj Mahal. We want to visit it.
  • This is a photo of Taj Mahal, which we want to visit. (NOT This is a photo of Taj Mahal, we want to visit.)

Relative adverbs

Relative adverbs describe time, place and reason. They are:

  • when for time
  • where for place
  • why for reason

They introduce relative clauses, and they usually replace the formal structure preposition + relative pronoun, such as on which, at which, for which, etc.

when

We use when after words that refer to time, such as year, day, time, moment, winter, etc.

It can be omitted or replaced by that.

  • I’ll never forget the day. I got my first job on that day.
  • Ill never forget the day on which I got my first job.
  • Ill never forget the day when I got my first job.
  • I’ll never forget the day that I got my first job.
  • Ill never forget the day I got my first job.

where

We use where after words that refer to place, such as place, house, school, town, country, etc.

  • This is the restaurant. They usually meet in this restaurant.
  • This is the restaurant in which they usually meet.
  • This is the restaurant where they usually meet.

why

We use why before the reason of something.

  • I don’t understand the reason. They cancelled the meeting for that reason.
  • I don’t understand the reason for which they cancelled the meeting.
  • I don’t understand the reason why they cancelled the meeting.
  • I don’t understand why they cancelled the meeting.

Common errors

Here are some common errors people make when they use relative clauses and pronouns and how to correct them.

       1. using a pronoun or noun along with the relative pronoun when it is a subject

          Χ    Where are the boys who they will play with us?

          √    Where are the boys who will play with us?

       2. leaving out the relative pronoun when it is the subject of the relative clause

          Χ    This is the man won the first prize.

          √    This is the man who won the first prize.

      3. keeping the object in the relative clause along with the relative pronoun that refers to it

          Χ   I will bring the book that you lent me it.

          √   I will bring the book that you lent me.

      4. not using commas to separate a non-defining clauses in writing

          Χ    She was reading Hamlet which was written by Shakespeare.

          √    She was reading Hamlet, which was written by Shakespeare.

       5. using commas to separate defining clauses in writing

          Χ    He works in a company, that is located in his hometown.

          √    He works in a company that is located in his hometown.

       6. using which to refer to adverb of time or place without a preposition

          Χ    Do you remember the day which we received the offer?

          √    Do you remember the day on which we received the offer?

          √    Do you remember the day when we received the offer?

Рано или поздно все, кто изучает английский язык, сталкиваются с понятием Relative Clause. Под таким загадочным названием скрываются придаточные определительные предложения (части сложноподчиненных предложений). Иными словами, в сложном предложении придаточная (зависимая) часть – Relative Clause – подробно раскрывает главную и несет уточняющую информацию.

Приведем примеры образования одной фразы с Relative Clause из двух простых, достаточно кратких и связанных друг с другом, предложений:

A train goes to Manchester. It leaves from platform 3. – Поезд идет в Манчестер. Он отправляется с 3 платформы.
The train which goes to Manchester leaves from platform 3. – Поезд, который идет в Манчестер, отправляется с 3 платформы.

A lady teaches us German. She lives next door. – Дама преподает нам немецкий язык. Она живет по соседству.
The lady who teaches us German lives next door. – Дама, которая преподает нам немецкий язык, живет по соседству.

I saw a film yesterday. It was fantastic. – Вчера я посмотрел фильм. Он оказался потрясающим.
The film that I saw yesterday was fantastic. – Фильм, который я посмотрел вчера, оказался потрясающим.

Как видим, неотъемлемыми составляющими Relative Clause являются, прежде всего, слова which, who и that. Все они соответствуют русскому слову «который». Однако помимо них Relative Clause может вводиться словами whose (чей, у которого), whom (которому, с которым), where (где, в котором), when (когда, в котором), why (почему, по которым):

The guy whose laptop had been stolen called the police. – Парень, у которого украли ноутбук, позвонил в полицию.

Every summer John goes to the town where his parents were born. – Каждое лето Джон ездит в город, где (в котором) родились его родители.

There were 2 reasons why she mentioned it. – Существовало 2 причины, по которым она упомянула об этом.

Также обратите внимание на то, что неопределенный артикль a перед существительными train, lady, film в предложении с Relative Clause заменяется на the, поскольку придаточное предложение дополняет указанные существительные, делая их конкретными.

Кстати, о разнице между which, who и that (а этот вопрос вас наверняка заинтересует) советуем прочитать в нашей статье. Вы также можете узнать о ней подробнее, посмотрев видео от Ребекки.

Виды Relative Clause в английском языке

Знакомясь с Relative Clause в учебниках зарубежных авторов, вы непременно заметите, что данное явление, как правило, дополняется цифрами 1 и 2. Что же они означают? Давайте разбираться.

Под цифрой 1 скрывается так называемое Defining (или Identifying – ограничительное) Relative Clause, представляющее важную и значимую для высказывания информацию. Следует помнить, что запятыми такое придаточное предложение в английском языке, в отличие от русского, не обособляется:

Richard is the man who married my cousin Janet. – Ричард – это тот мужчина, который женился на моей двоюродной сестре Дженет.

That’s the cat that I saw in my garden – Это тот самый кот, которого я видела в своем саду.

Под цифрой 2 подразумевается Non-Defining (или Non-Identifying – распространительное) Relative Clause, вводящее дополнительную, уточняющую информацию, не всегда представляющую важность для высказывания. Поэтому в данном случае придаточное предложение выделяется запятыми:

The girl from my college, who I have never spoken to before, asked me for help today. – Девушка из моего колледжа, с которой я раньше никогда не общался, попросила меня сегодня о помощи.

That red car, which is in my garage now, was bought by my sister. – Та красная машина, которая сейчас стоит у меня в гараже, была куплена моей сестрой.

Подробнее о расстановке запятых в сложноподчиненных предложениях, включая примеры с Relative Clause, вы можете узнать в этой статье.

Также рекомендуем к просмотру видео от Алекса, в котором он подробно и доступно объясняет разницу между Identifying и Non-Identifying Relative Clause, используя различные примеры.

Стоит отметить, что в некоторых предложениях союз, являющийся началом Relative Clause, может пропускаться. Чтобы понять, можем ли мы опустить which, who или that, необходимо сначала определить, с чем согласуется придаточное предложение: с подлежащим или дополнением.

Рассмотрим 2 примера:

The young man who lives upstairs is very friendly. – Молодой человек, живущий над нами (на этаж выше), очень дружелюбный.

The young man (who) you met yesterday lives upstairs. – Молодой человек, которого вы вчера встретили, живет над нами (на этаж выше).

В первом случае мы имеем дело с Subject Relative Clause, в котором подлежащее придаточного определительного предложения совпадает с подлежащим главного (the man). В таком предложении наличие союза (в данном случае – who) обязательно.

Во втором случае в главном и придаточном предложениях разные подлежащие:

The young man lives upstairs.
You met him (дополнение) yesterday.

Придаточное определительное такого вида имеет название Object Relative Clause и не требует обязательного наличия относительных местоимений which, who или that.

Для лучшего закрепления вышеизложенного материала приведем другие примеры предложений с наличием и отсутствием относительных местоимений:

  • Subject Relative Clause:

    The doctor told him not to worry. A doctor treated him. = The doctor who treated him told him not to worry. – Врач, который лечил его, сказал ему не волноваться.

  • Object Relative Clause:

    The doctor told him not to worry. He talked to a doctor. = The doctor he talked to told him not to worry. – Врач, с которым он говорил, попросил его не волноваться.

Заметьте, что предлоги в придаточных Object Relative Clause чаще ставятся после относительных местоимений which, who или that и глаголов (как с дополнением, так и без него):

It’s the movie I told you about. – Это фильм, о котором я тебе говорил.

This is the book she has been looking for. – Это та самая книга, которую она искала.

Чтобы вы смогли освоить тему лучше, мы подготовили небольшой тест.

Тест

Relative Clause в английском языке: виды и правила использования

Тест недоступен для мобильных устройств.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Like this post? Please share to your friends:
  • Weather word scramble переставь буквы чтобы получить слово относящееся к погоде
  • We sat there in one word
  • Weather word of the week
  • We play word games would you like to join us
  • Weather word of the day