Описание и ответ задания[править | править код]
The words and word combinations below help us to speak about certain arts. Organise them according to the arts that they describe. (Certain words can belong to more than one category.)
- Theatre
- Cinema
- Music
- Sculture
- Painting
- Literature
- Theatre – Drama / Success / Classical / Gallery / Stage / Balcony / Applause / Ballet / Operetta / Concert / Box / Audience / Opera / Scenery / Tragedy / Sound / Comedy / To act / Character / To applaud / Seat / Dress circle / Stalls / Performer
- Cinema – Drama / Success / Classical / Screen / Audience / Tragedy / Sound / Comedy / Colour film / To act / Horror movie / Cinemagoer / Feature film / Character / Seat / Performer
- Music – Flute / Success / Classical / Stage / Violin / Piano / Applause / Ballet / Operetta / Concert / Audience / Opera / Sound / To compose / To applaud / Performer
- Sculpture – Sculpture / Success / Bronze / Work of art / Monuments / Theatre Statue / Museum
- Painting – Success / To draw / Gallery / Work of art / Museum / To paint.
- Literature – Drama / Success / Classical / Fiction / Tragedy / Comedy / Character
Другие задания учебника[править | править код]
Класс: 7 профильный
Тип урока: введение новых ЛЕ
Цели урока:
1. Коммуникативная:
формирование коммуникативной компетенции у учащегося, т.е.
способности реализовывать знания системы языка и правил оперирования
языковыми средствами в процессе речевой деятельности
2. Образовательные:
формировать, углублять и расширять компетенции учащихся по данной
теме;
продолжать знакомить с историческими, культурными реалиями страны
изучаемого языка;
систематизировать уже имеющиеся знания, объяснять сложные языковые
явления через сопоставление с особенностями родного языка.
3. Практические:
совершенствовать знания, умения, навыки в говорении, чтении, письме,
аудировании;
обогащать лексический запас по теме;
тренировать умение употреблять в речи логические связки, такие как: next,
then, actually, that’s why, etc. ;
тренировать умение употреблять временные формы;
совершенствовать навыки поискового и изучающего чтения;
совершенствовать фонетические навыки;
практиковать монологические высказывания по теме.
4. Развивающие:
формировать и развивать интеллектуальную атмосферу на уроке;
развивать познавательные (память, внимание, языковую догадку) и
мыслительные процессы (логическое и образное мышление, обобщение,
систематизация);
развивать познавательные умения: задавать и отвечать на вопросы, искать
нужную информацию, рассуждать, обосновывать, доказывать.
5. Воспитательные:
воспитывать интерес к изучению иностранного языка;
воспитывать интерес и уважение к истории страны изучаемого языка;
воспитывать осознание важности человека в исторических событиях.
Задачи урока:
знакомить с новыми ЛЕ и РО по теме «Удовольствие в чтении»;
закреплять умения и навыки использовать ЛЕ и РО в связной речи;
развивать фонетические навыки;
совершенствовать навыки письменной монологической речи.
Средства обучения:
1. Учебные пособия: Afanasyeva O. V., Mikheeva I. V. “English 7”
2. Оснащение доски: портреты писателей, карточки с отрывками произведений
3. Оборудование: учебники, рабочие тетради, интерактивная доска, доска
Ход урока
Организационный момент (1мин).
T: Hello, boys and girls! Glad to meet you.
1. Фонетическая зарядка(7мин) (стих—е на интерактивной доске)
T: First of all, listen a poem by Dahl. Then answer my questions:
Do you like this poem?
Why do you like it?
Have you ever read the poem?
( ученики слушают, читают, отвечают на вопросы)
2. Речевая зарядка(7мин)
T: Today we have a guest. Mr. Robinson is a journalist. Mr. Robinson would like to ask some
questions.
Mr. R: Hello. Glad to meet you. ( Unit 6, ex.1)
P: …
Mr. R: Thank you for your answers. I’ll publish this interview in our newspaper. Young people
don’t like reading books. They prefer playing computer games. That’s why we decided clear up
if reading is an important part of your life.
3. Сообщение целей урока (1мин)
T: What is the theme of our lesson? What do you think?
P: Reading.
T: Better: the Pleasure of Reading. Open your books on p.158, read our aims.
P: …
T: These are the aims of unit 6? But today we must remember famous writers and their works.
We must learn certain words and word combinations which help us to tell a story.
Обучение ознакомительному чтению (ex.2) (6мин)
T: Let’s work in groups. There are some extracts from very famous books. Match them with the
covers of books. You have 5 minutes. Who is quicker?( учащиеся выбирают один из
конвертов, в которых находятся отрывки из произведений)
T: Who is ready? Work one by one.
T: Well done.
Обучение устной и письменной монологической речи (ex.3). Семантизация логических
связок (20мин)
1. Обучение устной монологической речи (12мин)
T: Is there your favourite work among these books? What is your favourite book? Why?
P: …
T: Try to retell this work.
P: …
T: I think you need some certain words and word combinations which help us to tell or retell a
story. Find ex.3.
P: (читают упр.3)
T: Now retell your favourite book using these words.
P: …
T: Good job! Your marks are … .( выставление оценок) Now fill in the gaps with the words of
List B to complete the story from ex. 4B. Work one by one.
P: (выполняют упр.)
в
группах
по
цепочке
Индивид
По
цепочке
2. Обучение письменной монологической речи (10мин)
T: Now imagine yourself you have a penfriend in GB. Write her or him a personal letter about
an interesting event or adventure in your life using the words of Lists A and B. You have 8
minutes.
Подведение итогов. Домашнее задание (3 мин)
T: What do you think we have reached our aims?
P: Yes,we have remembered some favourite books and their authors(…etc) .
T: Good job! Your hometask ex.18, 19,20, 21. Do ex. 21 using the words of Lists A, B. Also
tell about your favourite author’s life and works using the same words.
The lesson is over.
1. Theatre – Drama / Success / Classical / Stage/ Balcony / Applause / Ballet / Operetta / Concert / Box / Audience / Opera / Scenery/ Tragedy / Sound / Gallery / Comedy / To act / Character / To applaud / Seat /Dress circle / Stalls / Performer2. Cinema – Drama / Success / Classical / Screen/ Audience / Tragedy / Sound / Comedy / Color film / To act / Horror movie / Cinema-goer/ Feature film / Character / Seat / Performer3. Music – Flute / Success / Classical / Stage / Violin / Piano / Applause/ Ballet / Operetta / Concert / Audience / Opera / Sound / To act / To compose/ To applaud / Performer4. Sculpture – Sculpture / Success / Bronze / Work of art / Monuments / Statue/ Museum 5. Painting – Success / To draw / Gallery / Work of art / Museum / Topaint. 6. Literature – Drama / Success / Classical / Fiction / Tragedy / Comedy/ Character.
Оцени ответ
Помогите пожалуйста даю много балов!
The words and word combinations below help us to speak about certain arts.
Organize them according to the arts that they describe.
(Certain words can belong to more than one category.
) 1. Theatre … 2.
Cinema … 3.
Music … 4.
Sculpture … 5.
Painting … 6.
Literature … Drama Flute Sculpture Success Classical Stage Violin Balcony Fiction Piano Bronze Applause Ballet To draw Operetta Concert Box Screen Audience Opera Scenery Tragedy Gallery Sound Comedy To act Work of art Color film Monuments Horror movie Cinema — goer Feature film To compose Character Statue To applaud Seat Dress circle Museum Stalls Performer To paint.
На этой странице вы найдете ответ на вопрос Помогите пожалуйста даю много балов?. Вопрос
соответствует категории Английский язык и уровню подготовки учащихся 5 — 9 классов классов. Если ответ полностью не удовлетворяет критериям поиска, ниже можно
ознакомиться с вариантами ответов других посетителей страницы или обсудить с
ними интересующую тему. Здесь также можно воспользоваться «умным поиском»,
который покажет аналогичные вопросы в этой категории. Если ни один из
предложенных ответов не подходит, попробуйте самостоятельно сформулировать
вопрос иначе, нажав кнопку вверху страницы.
Vocabulary
2. Fill in the missing word. There are two words you do not need to use.
1. The heavy rain caused the driver to lose control of his car and crash into a tree.
2. What started out as a light breeze soon became a very strong wind.
3. The well-trained lifeguard was able to rescue the drowning swimmer and quickly bring him to safety.
4. The lead actor felt under the weather and Daniel was asked to replace him in the school play.
5. The big earthquake caused many buildings to collapse and people were left homeless.
6. When the avalanche hit the area, dozens of people were snowed in for many hours.
7. Cars and factories produce toxic fumes that harm the environment.
8. A terrible flood caused by three days of continuous rain has destroyed many houses inthe small fishing village.
9. drought will occur in an area when it hasn’t rained for an unusually long period of time.
10. The terrible fire left dozens of buildings in ruins